Pokyny pro balení

Naší hlavní prioritou je dostat vaši zásilku bezpečně na místo určení. I vy nám můžete pomoci pečlivým zabalením a připravením balíku. V případě, že se nebudete držet doporučení, může dopravce špatně zabalenou zásilku odmítnout, naúčtovat doplatek nebo odmítnout reklamační plnění.
Běžná přeprava balíků

Přeprava s dopravními společnostmi GLS, DPD, UPS, FedEx a TNT je vždy nutné zásilku zabalit do kartonové krabice pravidelného tvaru. Zásilky jsou v depech dopravců automaticky tříděny a přepravovány pásovými dopravníky.

Nadrozměrná přeprava

Díky společnosti TOPTRANS nabízíme i přepravu nadrozměrných zásilek až do 3 tun, kde je způsob balení volnější. Zásilky absolvují překládku, doporučená přeprava na paletě.

Jak správně balit běžný balík?

Pozor na černou strečovou fólii!

U zásilek zabalených do černé strečové fólie dopravci zaznamenávají problém s načítáním čárových kódů, které může způsobit například prodlení v přepravě. Kvůli bezproblémové cestě vašich zásilek od odesílatele až k adresátovi dopravci takto zabalené zásilky nepřijímají! Bohužel se s takto zabalenými zásilkami často setkáváme, a proto nám posléze dopravce DPD účtuje příplatky za nemanipulovatelnou zásilku.

Balte do pravidelného tvaru krabice

Totéž platí také pro zásilku zabalenou do jiného, než pravidelného tvaru kartonové krabice. U systémových balíkových dopravců (GLS, DPD, UPS, FedEx, TNT) zásilky vždy balte do pravidelného tvaru kartonové krabice. Jinak zabalenou zásilku dopravce nemusí převzít do přepravy.


POZOR! Nedodržení uvedených pravidel může vést k doúčtování 200,- Kč za nemanipulovatelnou zásilku a vrácení odesilateli.

Díky našemu partnerovi Top-obaly.cz můžete snadno pořídit vše potřebné ke správnému balení jakékoliv zásilky, a to ať už potřebujete jinou, než černou fólii, kartonové krabice různých velikostí, nebo třeba výplňový materiál či další balící pomůcky.

Prosíme, nepodceňujte správné balení zásilek. Přečtěte si naše rady a doporučení a předejděte možným komplikacím během přepravy.

Co určitě nedělejte!

 • Neposílejte vaše balíky svázané, ale vždy jednotlivě! Svázané balíky se mohou během dopravy uvolnit a v krajním případě nebude možné balík jednoznačně přiradit k zásilce.
 • Neberte označení etiketou „Křehké, Fragile“ jako náhradu za adekvátní zabalení! Řidiči budou opatrní a obezřetní, stroje a třídičky ale vaše upozornění přečíst neumí.
 • Nepište na balík jeho obsah nebo hodnotu! Místo toho je uveďte při zadávání do našeho systému. Pracujeme jenom s ověřenými dopravci, ale jak dobře víte, příležitost dělá zloděje…
 • Nepoužívejte tenké domácí lepicí pásky nebo provázek! Balík nejlépe zabezpečíte hrubou pevnou páskou.
 • Nepoužívejte krabici, která neudrží alespoň pětinásobek váhy balíku! V autě kurýr neveze pouze váš balík a může jich na sebe naskládat několik. Při nákupu obalového materiálu sledujte informace o maximální přepravované váze.
 • Neposílejte balíky menší než A5! Na balík potřebujete vy nebo řidič nalepit štítek na co možná nejrovnější plochu. Pokud omotáte štítek kolem dokola, automatické třídění nebude fungovat.
 • Nepoužívejte pro přepravu map, obrazů nebo výkresů cylindrické tubusy. I když může pevný kulatý tubus dostatečně ochránit vaše drahé výkresy, doporučujeme použít ty s trojúhelníkovým průřezem.

Jak správně balit zboží na paletu?

 • Do přepravy jsou přijímány pouze nepoškozené palety, doporučujeme běžné EURO palety.
 • Zboží je nutno pevně připevnit k paletě pomocí fólií nebo vázacích pásek.
 • Zásilku je potřeba minimálně 3x otočit fólií a to rovněž shora.
 • Zboží na paletě nemůže přesahovat mimo její půdorysný rozměr. Pokud nějaká část atypické zásilky přece jen vystupuje mimo půdorys palety, musí být její část opatřena tak, aby nemohla být poškozena a nepoškodila ani ostatní zásilky v přepravě.
 • Těžší zboží umisťujte na dno palety a lehčí zásilky nahoru.
 • Těžiště palety by mělo být přibližně uprostřed.
 • Maximální výška palety je 2 m.
 • Kruhové předměty např. válce, sudy, apod. musí být svázány a zajištěny proti kutálení a posunutí se, například klíny.