“V mém obchodě poradím s péčí o pleť i luxusními produkty,” říká Marcela Eller, majitelka společnosti Ze Země.

Poté, co Marcelu Eller postihla kontaktní dermatitida se však začala více zajímat o přírodní kosmetiku. Nyní pomáhá ženám s péčí o pleť a výběrem těch správných produktů ve své kamenné prodejně v historickém centru Znojma a také na e-shopu Ze země

Kdy jste se rozhodla stát se kosmetičkou? 

Už na střední jsem koketovala s tím, že bych se mohla zabývat kosmetikou. S maminkou jsme si často prohlížely katalogy, které nabízely stovky krémů a nádherných vůní. Zároveň jsem vždy chtěla pečovat o svou pleť a tím podporovat i svoji krásu. Nikdy by mě nenapadlo, že bych nepokračovala na vysokou. Byla to obrovská náhoda. Na zdravotnické škole, kde jsem studovala, přišla nabídka stát se kosmetičkou na plný úvazek. Podmínkou bylo zdravotnické vzdělání. Firma dodávala kosmetické produkty do salonů a já jsem měla možnost školit i další kosmetičky.

Vy jste ale nezůstala jen u školení a otevřela si i svou prodejnu. Kde vzniknul tento nápad?

Kosmetickou praxi jsem opustila před 4 lety, kvůli alergii na konvenční produkty. Chtěla jsem otevřít salon zaměřený na přírodní kosmetiku. Na českém trhu ale nebylo příliš kvalitních přírodních značek. Rozhodla jsem se proto založit e-shop, na kterém budu nabízet luxusní přírodní kosmetiku pro ženy, které mají podobné potíže jako já. A nebo jednoduše hledají přírodní cestu ke kráse. Kamennou prodejnu jsem v začátcích vůbec nechtěla, ale často se stávalo, že mě navštěvovaly zákaznice přímo ve skladu, a tak jsem si poté zařídila i malou pobočku. Nyní se zase vracím k původní profesi – školení kosmetiček. Dovážím jako výhradní distributor profesionální přírodní kosmetiku, určenou také pro práci v salonech.

Zkoušela jste vyrábět i svou vlastní kosmetiku? 

Byl to jeden z prvních kroků hned na začátku mého podnikání. Vyráběla jsem si sama jednoduché produkty, které jsem rozdávala známým a hledala, jak a co funguje. Výroba je velmi složitá a zjistila jsem, že mi nestačí znát pouze základní věci. Musíte konzervovat a hlídat pH, které je velmi důležité. Neustále sleduji nové značky na trhu a jsem ráda, že se přírodní kosmetika přibližuje té konvenční svými okamžitými účinky. Dlouhodobými účinky ji již předběhla.

Jaká jsou hlavní kritéria, podle kterých si vybíráte produkty pro váš obchod?

Termín “přírodní kosmetika,” bohužel, není nikde definován a může jej používat de facto každý. Já volím hlavně certifikované zahraniční značky. To v Česku není úplně běžné. Některé firmy nicméně investují místo certifikace do lepší kvality, proto je důležité dívat se i na složení. Sleduji i pověst produktu v cizině. Zákaznicím chci nabízet jen to nejlepší, proto zkouším kosmetiku nejprve na sobě.

Máte nějaké zlozvyky z povolání?

Řekla bych, že můj největší zlozvyk jsou takzvané aktivní látky. Nevidím smysl v tom, používat kosmetiku jako “mazadlo na promaštění” bez většího efektu. Kdysi jsem hodnotila pleť lidí. Postupem času jsem ale přišla na to, že neznám příběh, který se skrývá za daným problémem. Samozřejmě vidím, že by mohl pomoci konkrétní produkt, ale když se mě nikdo neptá, neříkám nic. Nikoho nehaním, jelikož jsem sama měla problematickou pleť a proces uzdravování je opravdu běh na dlouhou trať a celkovou změnu, nejen kosmetiky. 

Jak si stojí Češi v péči o pleť? 

Já se pohybuju v bublině lidí, kteří si péči o pleť užívají. Nadruhou stranu mi chodí do obchodu i ženy, které potřebují jen nějaký lehký krém. Je spousta lidí, kteří péči o pleť nerozumí, neví proč a jak používat a nemají z toho potom ani radost.Důležité je říct si, proč to pro sebe dělám.Já sama jsem s konvenční kosmetikou rituály neměla. S tou přírodní je to něco jiného, podprahového. Často mám sama pro sebe půl hodiny v koupelně, kdy ostatní ví, že mě nemají rušit, a tam se rozmazluji vícekrokovou kosmetikou. Samozřejmě se mi taky někdy nechce, ale je fakt, že si ten proces sebepéče moc užívám a dělá mi to moc dobře. Zklidní mě to před spaním, pleť je zářivá, to s klasickou kosmetikou nebývalo a můžu zároveň inhalovat nádherné vůně bylin. 

Podle čeho, jako laik, můžu vybrat kvalitní kosmetiku?

Základem jsou certifikáty. U těch je jistota kvality zaručena. Dívejte se i na recenze produktu v zahraničí. Nebo navštivte obchod, který tomu rozumí a kde vám poradí, třeba ten můj. 🙂 Důležitá je i otázka peněz. Kolik do sebe můžu momentálně investovat? Často tak nabídnu třeba jeden dražší produkt, ale zákaznice poté může koupit jinou, levnější alternativu produktu. Je to o komunikaci. U přírodní kosmetiky se značky mohou míchat pro daný typ pleti. Je však důležité vědět, co se kdy a jak používá, aby byl efekt žádoucí.

Nabízíte tedy ve svém obchodě i poradenství?

Při nákupu samozřejmě vidím, jakou pleť má zákaznice. Podle toho se jí snažím poradit, popřípadě nabídnout vzorky na vyzkoušení. Nyní mám prodavačku, která ale v poradenství zatím nemá tolik zkušeností. Není problém si se mnou domluvit schůzku. 

Jakou funkci tedy zastáváte ve firmě?

Začínala jsem ve firmě sama, to pak člověk dělá úplně všechno. Po letech jsem byla však vyčerpaná a unavená a nezvládala jsem to, co teď. Prošla jsem si syndromem vyhoření a v té chvíli mi došlo, že to sama už nezvládnu. Přehodnotila jsem priority a udělala si čas pro sebe, rodinu i přátele. Nyní spolupracuju hlavně s externisty. Mám paní, která se mi stará o blog a newsletter, účetní, skvělé lidi z marketingu a prodavačku v obchodě. Ta balí zpracovává i objednávky z e-shopu. 

Plánujete expandovat i do zahraničí?

Zatím působím hlavně v Česku, něco málo posílám i na Slovensko. Mám Češky, které žijí v Německu a Španělsku, ale vyloženě cizince ne. Prodávám hodně značek, které jsou velmi kvalitní, ale ne moc známé. Starám se vlastně teď hlavně o propagaci těchto produktů. Vrátka pro expanzi do zahraničí mám otevřená. V plánech do budoucna je i zakoupení slovenské domény. Zatím ale řeším jinou administrativu na webu, potřebuji dát dohromady automatizaci, atd. A až potom můžu přemýšlet, co dál. Přemýšlela jsem i nad  franšíz. Tím, že není moc obchodů s luxusní přírodní kosmetikou a konkurence není tak velká,  vyškolili bychom si své lidi, kteří by zajišťovali oblast poradenství.

Jak vám Zaslat pomáhá?

Se Zaslat jsem opravdu spokojená. E-shop není mým primárním podnikáním a tak jsem žila v domnění, že jsem pro dopravce malá ryba. Díky Zaslat jsem se dostala na skvělé ceny za dopravu. Máme i skvělý vztah s kurýrem, který se za námi vždy rád zastaví a zkontroluje, jestli nemáme nějakou zásilku k odeslání. 

 

 

Z JINÉHO BALÍČKU: “Kvalitní značky přírodní kosmetiky na českém trhu chyběly. V mém obchodě poradím s péčí o pleť i luxusními produkty,” říká Marcela Eller, majitelka společnosti Ze Země.

Poté, co Marcelu Eller postihla kontaktní dermatitida se však začala více zajímat o přírodní kosmetiku. Nyní pomáhá ženám s péčí o pleť a výběrem těch správných produktů ve své kamenné prodejně v historickém centru Znojma a také na e-shopu Ze země

Scroll to Top