Dražší nafta a benzin: Co to znamená pro vaše balíčky?

Benzín a nafta zdražily nejen v osobních automobilech, ale i v dodávkách dopravců. Účet navíc navyšují i čím dál vyšší ceny energií. Zdraží to také cenu vaší zásilky?

Doby, kdy pošťákovi k doručení všech zásilek stačilo kolo s košíkem, jsou dávno pryč. Ještě nejsme ve sci-fi realitě, kde se o to postarají roboti. Vozy našich partnerských dopravců stále jezdí na běžně dostupná paliva, jako je benzín a nafta. A náhlé výkyvy jejich cen, často skokové, se jich citelně dotýkají, stejně jako rostoucí ceny energií. 

Dražší nafta, dražší energie = dražší přeprava

Zatímco před rokem touto dobou byla cena nafty nižší než jedno euro za litr, dnes je téměř o jedno euro vyšší a cena se mění každým dnem. Tento rozdíl pak dopravci zohledňují v tzv. palivovém příplatku. “Přístupy jednotlivých partnerů se liší, ale my v Zaslat.cz se snažíme najít průsečík. Zohlednit nárůst cen našich dopravců, ale zároveň skokově nezdražit cenu přepravy zásilek pro naše zákazníky. Uvědomujeme si, že pro mnohé z nich je v sázce například jejich podnikání,” vysvětluje ředitel operativy Zaslat.cz Jiří Slováček. Výše zdražení se podle něj bude lišit dle velikosti a váhy zásilky či místa vyzvednutí a doručení. “U běžných balíků jde ale o nižší jednotky korun,” ujišťuje za tým Zaslat.cz.

Jiří Slováček, COO Zaslat.cz

“Stejně jako reflektujeme zvyšující se ceny paliva a energií, bude se v cenotvorbě promítat i případný pokles.” 

  • Jiří Slováček, ředitel operativy Zaslat.cz

K navyšování poplatků a proměnách v ceně dopravy docházelo i v minulosti, tentokrát ale ceny paliva rostou skokově během pár dní. “Přístup partnerských dopravců je různý. Někteří nás informovali, že budou výši příplatku aktualizovat na týdenních bázích, jiní naopak zvolili prozatím cestu, kdy více náklady ponesou sami. To ale není dlouhodobě udržitelné. Pro nás v Zaslat je to signál, že se musíme připravit na častější změny a pohyby v cenících. Aktuálně plánujeme výši příplatků kontrolovat na týdenní bázi. Stejně jako reflektujeme zvyšující se ceny paliva, bude se v cenotvorbě promítat i případný pokles ceny. Určitě nechceme současné situace zneužívat,” dodává Jiří Slováček.

O kolik se zvýší cena balíků? 
Navýšení se liší u balíků dle zvoleného dopravce, rozměrů a váhy i místa vyzvednutí a doručení. U zahraniční přepravy cenu ovlivňuje také to, putuje-li balík silniční sítí nebo letecky. U menších zásilek se jedná o růst ceny o nižší jednotky korun.

Leave a Reply

Your email address will not be published.