JAK POSLAT BALÍK DO VELKÉ BRITÁNIE?

Anglie, Wales, Skotsko a Severní Irsko, do všech těchto zemí je doručování balíčků od začátku roku 2021 o něco komplikovanější nebo trochu jiné, kvůli definitivnímu odchodu Velké Británie z Evropské unie. Co tedy čekat, pokud chcete poslat zásilku do Spojeného království?

Celní řízení

K zásilkám je nově nutné přiložení celní deklarace či komerční/pro-forma faktury. Nebojte, nejedná se o zdlouhavé vyplňování dotazníků. Náš chytrý objednávkový formulář vás celým procesem provede už ve třetím kroku objednávky.

“Je důležité sepsat skutečně všechny položky a nevkládat do balíku něco, co není možné do země přepravit. To by mohlo být důvodem zadržení zásilky v celním řízení a prodlení v doručování, případně vést až k vrácení zásilky odesílateli bez možnosti náhrady přepravného.”

Ivona Beranová, vedoucí zákaznické péče Zaslat.cz

Celní úřady mohou chtít zkontrolovat buď fyzickou dokumentaci nebo obsah zásilky. Před vyplněním si prostudujte seznam zboží vyloučeného z přepravy a všechny položky poctivě zapište do faktury.

Do Velké Británie aktuálně nedoporučujeme zasílat jakékoliv jídlo! Omezení, která se vážou na potraviny je celá řada, bohužel je takřka nemožné vyhovět všem stanovením, proto zásilky s takovým obsahem nemůžeme doporučit k přepravě. V opačném případě  může být celním úřadem zásilka zabavena, zničena a náklady na zničení vyčíslené…

Určité zboží a výrobky mohou nově podléhat omezením pro přepravu mezi EU a UK. Příkladem jsou nejen jakékoliv zbraně, ale i paintballové pomůcky, jejich součástky, ale i hračky, které zbraně jen svým tvarem připomínají. Jiné zboží může podléhat například speciální kontrole nebo licenčním požadavkům. Od začátku ledna například platí nové mechanismy kontrolující dodržování souladu se zákony o potravinách a krmivech, vedlejších produktech živočišného původu a zdraví zvířat a rostlin (příklady zboží podléhající veterinární nebo rostlinolékařské kontrole: Zvířata a vedlejší produkty živočišné výroby, rostliny, výrobky z rostlin, krmiva a potraviny neživočišného původu, laboratorní vzorky živočišného původu (krev, tkáně), léky dle původu nebo složení, tablety laktózy nebo želatinové tobolky, atd.) – na seznam zboží, které není do Británie možné importovat se tak dostávají i léky, které obsahují živočišný protein, ačkoliv jsou určeny k léčbě a v balíku je k nim přiložena kopie lékařského předpisu.

Jak na fakturu?

V ideálním případě nebude cesta zásilky přerušena – celní úřady vyžadují kompletní a přesný popis zboží, aby mohly provést kontrolu ještě předtím, než zásilka opustí zemi odeslání (celní deklarant vystavující vývozní dokumentaci). Proč je to důležité?

Bez správných informací nebudeme schopni naložit a odeslat zásilku. Přesný popis zboží musí zahrnovat kompletní a dostačující informace o povaze zboží. Měl by obsahovat informaci o tom, o jaké zboží se jedná, jak se používá a z čeho je vyrobeno. Popis zboží musí celním autoritám umožnit identifikovat zakázané nebo omezené zboží a také provést vyhodnocení bezpečnostního rizika.  

Při popisu obsahu buďte přesní, položky vypište anglicky (pokud jazyk neovládáte, poradí vám nějaký blízký nebo online překladač). Nezatajujte zemi původu! Buďte při vyplňování faktury přesní a poctiví! Za zboží z původem mimo EU bude adresátovi vyčísleno clo dle stanovených ceníků. Pokud původ zboží zatajíte či uvedete nepřesně, může jej celník v Británii odhalit při fyzické kontrole obsahu, případně si vyžádat doklad o původu zboží. To vše ale zdrží doručení zásilky.

Pokud zboží, které s nám zasíláte, do Velké Británie prodáváte, tuto fakturu nahradíte svojí prodejní fakturou.

VEŠKERÉ INFORMACE O DOKUMENTECH, KTERÉ JE TŘEBA K ZÁSILCE PŘILOŽIT OD NÁS OBDRŽÍTE PO OBJEDNÁNÍ PŘEPRAVY A ZPRACOVÁNÍ VAŠÍ OBJEDNÁVKY NA VÁŠ EMAIL.

Pro přehlednost jsme pro vás téma celních zásilek i samotné objednání na Zaslat.cz natočili formou videa.

Cena dopravy je vyšší

Celní řízení není jen vyplnění informací v objednávce, ale také komplikace při přepravě pro naše dopravce. I proto je cena dopravy vyšší, nežli jste byli zvyklí doposud. Aktuálně jsou dopravu do Velké Británie schopni zajistit naši partneři FedEx a UPS, kteří nabízí prémiové služby. Další partneři zatím s rozšířením služeb váhají. Ani v případě, že by dopravu do Velké Británie začaly zprostředkovávat i naši další partneři GLS či DPD, které si řada zákazníků pro dopravu na ostrovy oblíbila, není možné počítat s nižší cenou.

“S celním řízením souvisí administrativa, pro kterou je nutné vybudovat zcela od základu nová oddělení v těchto společnostech. I to s sebou nese náklady. Avizovaná změna v ceníku je minimálně o 250 korun.”

Ivona Beranová, vedoucí zákaznické péče Zaslat.cz

Orientační ceníky naleznete na Zaslat.cz 

Zásilky do Anglie doručujeme s dopravcem UPS a FedEx. Cenu ovlivňuje váha a přesný rozměr zásilky. Nepoužívá se ovšem reálná hmotnost, ale tzv. objemová, do které se započítávají i samotné rozměry zásilky. Může se tak stát, že objemová hmotnost vaší zásilky je vyšší, než ta skutečná. Pro přesný výpočet ceny zásilky proto prosíme použijte formulář pro výpočet přepravného na hlavní stránce.

DPH: U zásilek nad 135 liber ve výši 20 %

Současně je nutné nově počítat s 20 % sazbou DPH ve Velké Británii, která se vztahuje na všechny zásilky vyšší hodnoty než je 135 liber. Bude účtována adresátovi zásilek. Ještě výrazně komplikovanější je to pro firmy prodávající drobné zboží do 135 liber, které si nově musí samy registrovat a odvádět DPH ve Velké Británii. Neobchodní balíky mezi soukromými osobami do 39 liber jsou od platby DPH oproštěny.  

Novinkou je také přesná definice toho, co chápou britské celní úřady jako dar.

Dar je zboží nekomerčního původu určené pro soukromé použití, které nepřesáhne hodnotu 39 liber, v případě parfému to může být maximálně 50 gramů nebo 250 mililitrů toaletní vody.

Jakékoliv změny pro vás stále aktualizujeme a naleznete je právě tady a na našich stránkách.