Brexit klepe na dveře. Co to pro vás znamená, když posíláte balíky do Británie?

Téma číslo jedna v celé Evropské unii. Ať se nám to líbí, nebo ne, Brexit se blíží. Kdy k němu dojde, zda to bude 31. října 2019 a v jaké formě vlastně bude probíhat, jsou stále nezodpovězené otázky. Přesto si ale můžeme říct pár bodů týkajících se zásilky do Británie po jejich odchodu z EU.

Anglie jakožto důležitá exportní destinace

Británie je naše 3. nejdůležitější exportní země, hned po zásilkách na Slovensko a do Německa posíláte nejvíce exportních zásilek právě sem. Jak se zásilky do Británie změní po tom, co Brexit nebude jen strašákem celé EU, ale Britové budou reálně stát za pomyslnými hranicemi unie?

Do dnešního dne jsme zásilky do Británie doručovali stejným způsobem, jako po ČR, a to díky jednotnému evropskému trhu, který zaručuje i volný pohyb zboží. Přepravce si zásilku vyzvedl u vás doma a doručil bez dalších náležitostí na jakoukoliv adresu v Británii. Jediné omezení se týkalo zboží vyloučeného z přepravy, jako jsou např. střelné zbraně, alkohol, léčiva a jiné.

Máte připravený balík do Británie právě teď? Pak není na co čekat, pošlete ho pohodlně ihned za původních podmínek!

 

POSLAT BALÍK DO BRITÁNIE

 

S dohodou či bez, to je oč tu běží

Britové aktuálně řeší, zda bude Brexit probíhat dle dohody s Evropskou unií či bez. Aktuálně britští poslanci odhlasovali, že odchod bez dohody nepřichází v úvahu. Na druhou stranu ale ani nevyjádřili výslovný souhlas s dohodou. Z toho důvodu premiérka Velké Británie Theresa Mayová požádala Evropskou radu o odklad Brexitu z původního 29. 3. 2019 až na 30. 6. 2019. Nakonec se dohodli na odkladu minimálně do 31. 10. 2019. Během této doby se musí Britové spolu s EU finálně dohodnout, v jakém režimu bude toto odloučení fungovat.

Ač není pravděpodobné, že by nakonec Britové vystoupili z EU bez dohody, pojďme si ukázat, jak by přeprava zásilek do Británie probíhala.

Zásilky do Británie jako do třetích zemí

Pokud by byl „rozchod“ drsný, bez dohody, Británie by se stala tzv. třetí zemí. Všechny zásilky bez výjimky by pak podléhaly celní kontrole. Kromě toho, že je tato kontrola dalším nákladem a cena za přepravné by zákonitě vzrostla, příprava celních náležitostí by z pohodlného a rychlého odesílání balíků, na které jste u Zaslat.cz zvyklí, mohla rázem změnit v noční můru.

To se ale nestane, nebojte. I kdyby k tomuto scénáři došlo, přichystáme vše tak, abychom vám přípravu celních dokumentů maximálně ulehčili. A jaké dokumenty by v takovém případě byly potřeba? Zjednodušeně můžeme jmenovat následující:

  • informace o odesílateli (jméno, adresa, tel. číslo, emailová adresa);
  • faktura za zboží v zásilce
  • hrubá a čistá hmotnost jednotlivých kusů
  • přesný popis zboží
  • země původu
  • hodnota zboží (včetně měny)

Pevně ale doufáme, že se chytré hlavy v Britském a Evropském parlamentu dohodnou a žádná cla či kvóty se aplikovat nadále nebudou. Situaci sami s napětím sledujeme a na veškeré změny budeme okamžitě reagovat tak, abyste byli Brexitem z hlediska posílání zásilek co nejméně ovlivněni.

Ať už to dopadne jakkoliv, pokud víte, že v brzké době budete chtít poslat balík do Velké Británie, doporučujeme odeslání uspíšit. Balík pošlete nejlépe ihned, dokud platí původní ceny a přeprava probíhá běžným, pohodlným způsobem.

 

POSLAT BALÍK DO BRITÁNIE