8 plus 2 tipy, kam zaslat kufr do lázní!

Dopřejte si i letos zasloužený odpočinek a nechte se hýčkat na lázeňských procedurách. Vybrat si můžete až ze tří desítek lázeňských zařízení. Podívejte se na tipy, kam si můžete nechat zaslat svůj kufr.

Víte, že…

S těžkým zavazadlem už se nemusíte vláčet sami! Objednejte si přepravu vašeho kufru na Zaslat.cz. Stačí zabalit a počkat na příjezd kurýra. Kufr na vás bude čekat do vašeho příjezdu na recepci v lázních.

1. Františkovy Lázně

(Karlovarský kraj)

www.kudyznudy.cz

Do lázeňského města míří lidé už od konce 18. století. Specializují se zde na nemoci oběhové soustavy, trávicího ústrojí, ale nervového systému a mnohé další potíže. Město má také nezaměnitelnou atmosféru počátku 20. století. Lázeňský oplatek si vychutnáte nejvíc na procházce po kolonádě, kterou obklopuje nádherný lázeňský park.

Kam po okolí: Navštivte nedaleké malebné Mariánské lázně nebo se vydejte do největšího lázeňského města v ČR – Karlových Varů. Oblíbenou atrakcí je i lesopark Amerika, která nabízí naučnou stezku, zookoutek či pozorovatelnu ptáků.

2. Jeseník

(Olomoucký kraj)

www.spa.cz

Čerstvý, horský vzduch léčí. A jesenické lázně dominující ve svazích nad malebným městečkem ho nabízí skutečně mnoho. První vodoléčebné lázně na světě založil místní léčitel Vincent Priessnitz a na tyto hydroterapeutické procedury se od poloviny minulého století sjíždí lidé z celého světa.

Kam po okolí: Lázeňské procedury můžete vyzkoušet i v nedalekých Velkých Losinách, Lázni – Lipové nebo v Karlově Studánce. Velkým lákadlem jsou i horské hřebeny Jeseníku.
Objevte i sedmý div Česka – vodní elektrárnu Dlouhé Stráně. Můžete se nechat vyvézt lanovkou z Koutů nebo jít pěšky po vyznačených lesních stezkách.

3. Jánské lázně

(Královohradecký kraj)

Archiv Janské Lázně

Ani v Krkonoších není o aktivní odpočinek a relaxaci nouze. Zdejší lázně se specializují převážně na léčbu pohybového ústrojí. Aby taky ne. Horské klima, dlouhé procházky i teplé prameny už vyléčily nejeden neduh. Pokud do lázeňského městečka zamíříte v zimě, nezapomeňte si přibalit lyže!

Kam po okolí: Pro zdatnější turisty jsou určitě velkým lákadlem krkonošské hřebeny a nejvyšší vrchol České republiky – Sněžka. Pokud si na výšlap netroufáte, nezoufejte využijte místní lanovku. Mezi zajímavá místa v podhůří Krkonoš patří bez pochyby také Lázně Bělohrad, kde můžete okusit léčivou sílu tamní rašeliny.

4. Lednice

(Jihomoravský kraj)

www.lazne.net

Víte, které lázně jsou u nás ty nejmladší? Lednické lázně své první hosty přivítaly až v roce 2007. Nachází se v srdci Lednicko-valtického areálu, který je již téměř čtvrt století zapsaný mezi památkami pod ochranou UNESCO.

Kam po okolí: Jižní Morava nabízí mnoho turistických atrakcí, které můžete navštívit. Zámek Lednice, historické centrum Mikulova, Pálavské kopce nebo nekonečné lesy v okolí řeky Dyje.
Využijte vstřícnosti zdejšího rovinatého terénu, půjčte si kolo nebo si ho nechte společně s kufrem zaslat! Z jeho sedla zdejší krásy přehlédnete nejrychleji. Za návštěvu stojí i nedaleký Hodonín – rodiště T. G. Masaryka a lázeňské město.

5. Luhačovice

(Zlínský kraj)

www.invia.cz

Kdo by neznal minerální vodu Vincentku a její léčivé účinky! Zapomeňte na tu balenou ze supermarketu a vydejte se do Luhačovic, kde pramen přímo vyvěrá. Největší lázeňské město nabízí hned 16 pramenů s léčivými účinky. Luhačovice se řadí na přední příčky mezi léčebnými lázněmi nejen v Česku, ale vůbec v celé Evropě. Městu navíc vtiskl nezaměnitelný půvab architekt Dušan Jurkovič.

Kam po okolí: Přímo z Luhačovic vede několik naučných tras, které vám odhalí půvabné přírodní scenérie, ale i pravěkou minulost okolí. Příjemná procházka se naskýtá také kolem zdejší přehrady. Zajímavá je i návštěva nedaleké Kroměříže a jejího zámku, který je zapsán na seznamu UNESCO.

6. Poděbrady

(Středočeský kraj)

www.laznetravel.cz

Historií protkané město se nachází na březích jedné z našich největších řek – Labe. Jen 50 kilometrů od Prahy si můžete dopřát odpočinek v místních vyhlášených lázních. Vyhledávají je především lidé s kardiovaskulárními onemocněními. Zdejší chutná voda (Poděbradka) v kombinaci s procházkami lázeňským parkem či po břehu řeky je ale tím pravým pro každého.

Tipy na výlety v okolí: Přímo ve městě můžete navštívit například zdejší zámek, který vznikl přestavbou hradu ze 13. století! Pokud máte rádi historii, oceníte i návštěvu nedalekého Nymburka, který se pyšní unikátním historickým jádrem města. Horký letní den si nejvíce užijete na poděbradském koupališti – zatopeném písečném lomu. 

7. Teplice

(Ústecký kraj)

www.lazne.net

Kde hledat nejstarší lázně ve střední Evropě? Na severu Čech v podhůří Krušných hor. Lázeňská tradice v Teplicích má dokonce dva tisíce let dlouhou historii! Odpočinek ve zdejších pramenech nacházeli už lidé v dobách antického Říma. Nic víc než mince a šperky po nich ale jako upomínka nezůstalo. Za to si můžete vychutnat historické domy v lázeňském centru nebo procházku při prohlídce zdejšího rozsáhlého zámku.

Kam po okolí: Rozhlédněte se po zdejší krajině ze hřebenů Krušných hor nebo vyšplhejte k observatoři na nedaleké Milešovce, české nejvyšší sopce. V Národním parku České Švýcarsko po cestě na Pravčickou bránu objevíte zase skalní města, říčky a soutěsky.Unikátní může být v letních měsících i návštěva Chomutova, pokud zamíříte ke zdejšímu kamencovému jezeru. Je jediné svého druhu na celém světě.

8. Třeboň

(Jihočeský kraj)

www.laznetrebon.cz

Třeboň není pouze známá rybníkářské oblast, ale také vyhlášené lázeňským město. Ve zdejší krajině si díky lázeňské péči odpočine vaše tělo i mysl. Prostředí historické Třeboně (historické centrum, zámek, pivovar) sousedící se známým rybníkem Svět je doslova rajskou zahradou a pohlazením pro duši. Okolí si zajisté užijete i ze sedla kola – Třeboňsko je ráj cyklistů.

Kam po okolí: Ať už se rozjede kamkoliv, na každém rohu najdete zajímavá místa. Zamiřte například do Obludiště Dolní Pěna u Jindřichova Hradce. Na západě navštivte zámek Hluboká nad Vltavou nebo se vydejte na turistickou cestu kolem Světa.

 

TIP ZE SLOVENSKA

Rajecké Teplice

www.lazne.net

Jako v antickém Řecku si budete připadat v lázních v Rájeckých Teplicích. Celé zdejší lázně jsou upraveny právě v tomto stylu, při relaxu ve zdejších bazénech se tak přesunete mezi řecké bohy na daleký Olymp. Po vašem návratu z jižní Evropy se pak můžete vypravit na nedaleký hrad Lietava nebo zdolat rozeklané vrcholky Malé Fatry.

 

 

 

 

TIP Z MAĎARSKA

Mosonmagyaróvár

www.paprsek.info

Podle odborníků patří zdejší voda mezi 5 nejléčivějších v celé Evropě. Pobyt v několika různě teplých bazénech si užijete v létě i v zimě. Na nic nečekejte a vyražte. Lázně se nachází poblíž rakouských a slovenských hranic a z Česka do nich dojedete autem i vlakem. Zajet si můžete i do nedalekého Györu, kde jsou lázně modernější a připomínají spíše aquapark plný atrakcí.