8 plus 2 tipy, kam zaslat kufr do lázní!

Stovky let lidé míří za odpočinkem k léčivým pramenům po celých Čechách, Moravě i Slezsku. Do kterého ze tří desítek lázeňských míst zabalíte váš kufr vy? Vybrali jsme pro vás pár tipů na více i méně známá lázeňská centra. 

Víte, že…

… se se svým kufrem nemusíte vláčet dlouhou cestu až do vašeho vysněného místa odpočinku? Stačí kufr jen zabalit a objednat přepravu na Zaslat.cz a počkat na příjezd kurýra. Kufr na vás bude čekat ve chvíli vašeho příjezdu na recepci v lázních.

1. Františkovy Lázně

(Karlovarský kraj)

www.kudyznudy.cz

Do lázeňského města míří lidé už od konce 18. století. Specializují se zde na nemoci oběhové soustavy, trávicího ústrojí, ale nervového systému a mnohé další potíže. V Františkových Lázních jednoduše umí všechno. Kromě toho má město neopakovatelnou atmosféru počátku 20.století. Kolonády obklopené lázeňskými parky si nejvíce užijete s lázeňským oplatkem v ruce.

Tipy na výlety v okolí: Navštivte nedaleké malebné Mariánské lázně nebo se vydejte do největšího lázeňského města v ČR – Karlových Varů. Jedinečné procedury nabízí také jáchymovské lázně, tamní voda je celosvětově proslulá unikátní koncentrací radonu na litr vody.

2. Jeseník

(Olomoucký kraj)

www.spa.cz

Horský vzduch je lék sám o sobě. A jesenické lázně sedící ve svazích nad malebným městečkem ho nabízí skutečně hodně. Zdejší lázně nabízí hydroterapeutické procedury od poloviny minulého století, kdy je zde založil místní léčitel Vincent Priessnitz jako první vodoléčebné lázně na světě!

Tipy na výlety v okolí: Lázeňské procedury můžete vyzkoušet i v nedalekých Velkých Losinách, Lázni – Lipové nebo v Karlově Studánce. Velkým lákadlem jsou i horské hřebeny Jeseníku. Projděte se na Praděd, druhou nejvyšší horu Česka, z Červenohorského sedla.

3. Jánské lázně

(Královohradecký kraj)

Archiv Janské Lázně

Secesní kolonáda ve stínu Krkonošských hřebenů je místo, kam by měl alespoň jednou za život zavítat každý. Ať už na lázeňský pobyt nebo alespoň v rámci pěší turistiky po zdejších kopcích. Horské klima i teplé prameny už vyléčily nejeden neduh. Pokud do lázeňského městečka zamíříte v zimě, nezapomeňte si přibalit lyže!

Tipy na výlety v okolí: Pro zdatnější turisty jsou určitě velkým lákadlem krkonošské hřebeny a nejvyšší vrchol České republiky – Sněžka. Pokud si na výšlap netroufáte, nezoufejte a zamiřte do  fronty na lanovku. Mezi zajímavá místa v podhůří krkonoš patří bez pochyby také Lázně Bělohrad, kde můžete okusit léčivou sílu tamní rašeliny.

4. Lednice

(Jihomoravský kraj)

www.lazne.net

Lednické lázně jsou vůbec nejmladší v celém Česku. První hosty přivítaly v roce 2007. Nachází se v srdci Lednicko-valtického areálu, který je již téměř čtvrt století zapsaný mezi památkami pod ochranou UNESCO.

Tipy na výlety v okolí: Zámek Lednice či Valtice, Pálavské kopce, městečko Mikulov, lužní lesy kolem řeky Dyje. Míst, která stojí za to vidět v nejjižnějších oblastech Moravy je celá řada. Využijte vstřícnosti zdejšího rovinatého terénu a půjčte si kolo. Z jeho sedla zdejší krásy přehlédnete nejrychleji. Za návštěvu stojí i nedaleký Hodonín – rodiště T. G. Masaryka a lázeňské město.

5. Luhačovice

(Zlínský kraj)

www.invia.cz

Kdo by neznal minerální vodu Vincentku a její léčivé účinky! Kde si ji dáte nejčerstvější? Právě v Luhačovicích, kde pramen vyvěrá. Největší lázeňské město nabízí hned 16 pramenů s léčivými účinky. Luhačovice se řadí na přední příčky mezi léčebnými lázněmi nejen v Česku, ale vůbec v celé Evropě. Městu navíc vtiskl nezaměnitelný půvab architekt Dušan Jurkovič.

Tipy na výlety v okolí: Přímo z Luhačovic vede několik naučných tras, které vám odhalí půvabné přírodní scenérie, ale i pravěkou minulost okolí. Příjemná procházka se naskýtá také kolem zdejší přehrady. Zajímavá je i návštěva nedaleké Kroměříže a jejího zámku, který je zapsán na seznamu UNESCO. 

6. Poděbrady

(Středočeský kraj)

www.laznetravel.cz

Historií protkané město se nachází na březích jedné z našich největších řek – Labe. Jen 50 kilometrů od Prahy si můžete dopřát odpočinek v místních vyhlášených lázních. Vyhledávají je především lidé s kardiovaskulárními onemocněními. Zdejší chutná voda (Poděbradka) v kombinaci s procházkami lázeňským parkem či po břehu řeky je ale tím pravým pro každého.

Tipy na výlety v okolí: Přímo ve městě můžete navštívit například zdejší zámek, který vznikl přestavbou hradu ze 13. století! Pokud máte rádi historii, oceníte i návštěvu nedalekého Nymburka, který se pyšní unikátním historickým jádrem města. Horký letní den si nejvíce užijete na poděbradském koupališti – zatopeném písečném lomu. 

7. Teplice

(Ústecký kraj)

www.lazne.net

Kde hledat nejstarší lázně ve střední Evropě? Na severu Čech v podhůří Krušných hor. Lázeňská tradice v Teplicích má dokonce dva tisíce let dlouhou historii! Odpočinek ve zdejších pramenech nacházeli už lidé v dobách antického Říma. Nic víc než mince a šperky po nich ale jako upomínka nezůstalo. Za to si můžete vychutnat historické domy v lázeňském centru nebo procházku při prohlídce zdejšího rozsáhlého zámku.

Tipy na výlety v okolí: Rozhlédněte se po zdejší krajině ze hřebenů Krušných hor nebo vyšplhejte k observatoři na nedaleké Milešovce, české nejvyšší sopce. Zajímavosti o zdejší těžbou poznamenané krajině zjistíte při návštěvě Uhelného safari nedaleko mostu.Unikátní může být v letních měsících i návštěva Chomutova, pokud zamíříte ke zdejšímu kamencovému jezeru. Je jediné svého druhu na celém světě.

8. Třeboň

(Jihočeský kraj)

www.laznetrebon.cz

Třeboň není jenom centrem známé rybníkářské oblasti, ale také vyhlášeným lázeňským městem. Ve zdejší krajině si díky lázeňské péči odpočine vaše tělo i mysl. Prostředí historické Třeboně (historické centrum, zámek, pivovar) sousedící se známým rybníkem Svět je doslova rajskou zahradou a pohlazením pro duši. Okolí si zajisté užijete i ze sedla kola – Třeboňsko je ráj cyklistů.

Tipy na výlety v okolí: Ať už se rozjede kamkoliv, na každém rohu najdete zajímavá místa. Ať už zamíříte do osiřelých Novohradských hor, na západ na zámek Hluboká nad Vltavou nebo na východ do Jindřichova Hradce.

 

TIP ZE SLOVENSKA

Rajecké Teplice

www.lazne.net

Jako v antickém Řecku si budete připadat v lázních v Rájeckých Teplicích. Celé zdejší lázně jsou upraveny právě v tomto stylu, při relaxu ve zdejších bazénech se tak přesunete mezi řecké bohy na daleký Olymp. Po vašem návratu z jižní Evropy se pak můžete vypravit na nedaleký hrad Lietava nebo zdolat rozeklané vrcholky Malé Fatry.

 

 

 

 

TIP Z MAĎARSKA

Mosonmagyaróvár

www.paprsek.info

Podle odborníků patří zdejší voda mezi 5 nejléčivějších v celé Evropě. Pobyt v několika různě teplých bazénech si užijete v létě i v zimě. Na nic nečekejte a vyražte. Lázně se nachází poblíž rakouských a slovenských hranic a z Česka do nich dojedete autem i vlakem. Zajet si můžete i do nedalekého Györu, kde jsou lázně modernější a připomínají spíše aquapark plný atrakcí.