5 tipů, jak si užít Velikonoce i v době covidové

České Velikonoce jsou již druhým rokem mnohem odlišnější, než kdy dřív. Kvůli pandemii nám nezbývá nic jiného, než tento svátek opět prožít jen v nejužším rodinném kruhu. Má to však i svou výhodu – můžeme se díky času navíc zamyslet, zda bychom se pro letošek nemohli u velikonočních oslav inspirovat v zahraničí. Přinášíme vám tipy na zpestření letošních Velikonoc, díky kterým poznáte, jak to chodí ve světě a kufr přitom můžete nechat ve skříni.

1. Easter egg hunts – vyšlete vaše děti na lov vajíček

První tip je snad ten nejznámější, ale v Česku ne tak docela využívaný. Pokud máte zahradu, napůl jste vyhráli. Pokud ne, nezoufejte. Vajíčka pro vaše ratolesti můžete schovat i v malém bytě. Ukryjte do prostoru čokoládová nebo i natvrdo uvařená vejce, které společně s vašimi dětmi hledáte.

Lov vajíček je oblíbenou tradicí hlavně v anglofonním světě. Původně ale vychází ze židovské tradice hledání chamecu, pokrmu z kynutého těsta. en se totiž během židovských oslav Pesahu nesmí nacházet v domácnosti. Vždy se na nějaký zapomene a právě ten pak hledají děti.

 

2. Barvení vajíček – jděte na to přírodní cestou

Barvení vajíček nemusíme dlouze představovat, vajíčka dekorujeme skoro všichni. Ale zkuste letos místo chemických barev ze supermarketu využít přírodní barviva! Skvělé jsou cibulové slupky, které vytvoří nádhernou bronzovou barvu, červená řepa zase dodá starorůžové odlesky a kurkuma vykouzlí sytě žlutý odstín. Tip navíc – na vejce můžete gázou přivázat lístky jarních rostlin, které vám pomohou nasbírat děti na procházce – ze zeleného trávníku už vykukují sedmikrásky a další jarní květiny.

V přírodních barvivech se vyžívají hlavně Poláci, kteří neustále vymýšlí nekonečné množství kombinací a využití přírodních materiálů. 

3. Voskové koule – vyrobte si svou vlastní

Velikonocím předchází konec masopustu. V české lidové kultuře se “pochovává basa”, která pak po dobu 40 denního půstu nezazní. Opět až na velikonoční neděli. Ve Španělsku je toto zakončování masopustu pojato ve velkém stylu – průvody masek a především alegorickými vozy zdobenými svícemi.

Když si průvod na chvíli zastaví, tamní děti vběhnou mezi vozy a z kapajících svící sbírají vosk. Mezi sebou pak soutěží o největší voskovou kouli.
Zkuste doma výrobu vlastních svící, třeba i ve tvaru koule, je to velmi jednoduché a zapojit se mohou i děti. 

V základním receptu budete potřebovat pouze vosk, plíšky, knoty a sklenici, kam svíčku umístíte. Zbytek je na vaší fantazii a čichových buňkách. U nás zaručeně vede levandulový olej v kombinaci s dalšími sušenými bylinkami, jako je například rozmarýn, které jsme zamíchali do vosku. Jako bonus si můžete pořídit barvy na svíčky a nebo je s dětmi nazdobit zbytky vosku obarvenými potravinářským barvivem.


4. Hot cross bun – sladké velikonoční pečivo

Na Vánoce vánočku, na velikonoce mazanec. Letité tradice se ve většině domácností neporušují. Co ale letos připravit ještě něco navíc? Vyzkoušejte upéct tradiční velikonoční pečivo Britů, takzvané hot cross bun. Jsou to malé buchtičky s pořádnou dávkou sušeného ovoce. Těsto se velmi podobá našemu tradičnímu mazanci, liší se však kořením. Tyto bochánky voní muškátovým oříškem, sušeným zázvorem, pomerančovou kůrou, špetkou mletého hřebíčku a nového koření. To vám děti mohu pomoci do těsta nadrtit a nebo jím ozdobit bochánky na povrchu.

Sladké velikonoční pečivo se peče po celém světě. V Německu se mazanec nazývá Osterbrot a v Itálii Colomba, která svým vzhledem spíše připomíná dort. Odlišnosti ale poznáte na jazyku hned právě v koření. 

5. Zaslat bonus – pobavte se s námi

Abyste si i na Velikonoce udrželi svou fyzickou kondici, v anglickém městečku Bacup se tradičně pořádá takzvaný nutters dance neboli tanec britských kokosových tanečníků. Jejich jméno odkazuje na chrániče kolen a loktů, které mají na sobě. Další náhradní jsou uvázány kolem pasu společně s kastaněty. Tyto chrániče byly součástí oblečení horníků, z jejichž prostředí podle tradice tento tanec vzešel. I proto mají tanečníci natřeny tváře černou barvou, která připomíná důlní mour. 

Skupina tanečníků tančí 11 km vzdálenou trasou skrze celé město a přilehlé oblasti. Dle tradice se zastaví v každé hospůdce a vypijí něco na posilněnou.

Posilňovat se můžete letos pouze doma, vaše ratolesti ale dozajista ocení, pokud si uděláte doma malý soukromý karneval, na kterém se společně naučíte podobný tanec vítající jaro.

 

Veselé Velikonoce vám přeje Zaslat!