Akce 100 Kč za balík po ČR a na Slovensko

100 VÝROČÍ REPUBLIKY: Historie balíkové přepravy & akce BOURÁME HRANICE! 🇨🇿🇸🇰

Celá Česká republika slaví rok 2018 jako sté výročí od založení Československa a v rámci těchto oslav jsme se rozhodli zbořit hranice mezi Českem a Slovenskem. Tedy alespoň v oblasti zasilatelských služeb a alespoň v květnu. 

TAK NEVÁHEJTE A POŠLETE BALÍK PO ČR NEBO NA SLOVENSKO JEN ZA STOVKU HNED TEĎ! MŮŽETE TAK UŠETŘIT AŽ 74 % Z CENY BALÍKU!

 

Poslat balík za stovku

 

Naši slovenští bratia jsou pro nás stále zemí zahraniční a platí pro ni i vyšší ceny za přepravu, než v případě zásilek vnitrostátních. U nás tomu tak ale tento měsíc není. Až do konce května 2018, nebo do odeslání 1 000 zásilek, nastavujeme jednotnou cenu 100 Kč na všechny zásilky v rámci ČR i na Slovensko! (Pozn. akce platí pro zásilky v rámci ČR do 50 kg a na Slovensko do 31,5 kg a rozměrech odpovídající 2x výška + 2x šířka + délka < 3 metry).

 

A víte vy vůbec, jak se balíková přeprava v ČR za 100 let vyvíjela? Sté výročí od založení Československa je pro nás skvělou příležitostí přiblížit si, jak si mohli balíčky posílat naši rodiče a prarodiče. Pojďme se na to spolu podívat.

Jak šel čas v balíkové přepravě za posledních 100 let

1918 – 1993: Monopol České pošty

Až do 90. let 20. století si na území České a Slovenské republiky držel svou monopolní pozici státní podnik Česká pošta. Historie České pošty sahá až do roku 1526, kdy byla vytvořena první poštovní trasa mezi Prahou a Vídní. Až v roce 1918 bylo ale pro správu pošty na území Československa vytvořeno samostatné Ministerstvo pošt a telegrafů a s ním se vymanila ze správy Rakousko-Uherska. Samostatný státní podnik Československá pošta ale vznikl až v roce 1925 jako přirozený důsledek politických, právních a hospodářských změn právě po vzniku Československa.

Československá pošta - depo

Dalším milníkem v historii pošty byl rok 1939 a německá okupace, která znamenala naprosté podřízení poštovních aktivit německým zájmům. Rok 1948 byl pro Československou poštu zlomovým, kdy byl v důsledku komunistického režimu znárodněn. Z doposud podnikatelského subjektu se od tohoto okamžiku stala Československá pošta státním úřadem řízeným podle sovětského vzoru, a to i se všemi negativními důsledky.

V Československé poště až do 90. let probíhaly různé změny, nejdůležitějším rokem byl ale rok 1993, kdy se po Sametové revoluci a založení samostatné České republiky pošta opět stala státním podnikem s jejím současným názvem – Česká pošta.

90. léta 20. století: Nový politický režim = příležitost pro vznik soukromých přepravních společností

Po pádu komunistického režimu zažívala Česká republika podnikatelský boom ve všech odvětvích, zasilatelské služby nevyjímaje. Do té doby v ČR zásilky přepravovala pouze Česká pošta, jejíž primární zaměření byly zásilky listovní. Prostor pro nové zasilatelské společnosti byl tudíž dostatečně široký. Své působení na území ČR v 90. letech zahájily společnosti PPL CZ, DPD, s.r.o. a Toptrans EU a.s. Obzvláště s rozvojem IT a vznikem celé řady eshopů trh přepravních poskytovatelů ale stále nebyl nasycen, na trh tak mohly vstoupit společnosti Geis Parcel CZ a GLS CZ.

Doručení přepravními společnostmi

Všechny tyto přepravní společnosti se ovšem zaměřovaly hlavně na trh B2B – přepravovaly balíky pouze pro firmy. Určitě všechny tyto přepravní společnosti znáte, někdy jste si něco objednali na internetu a přivezl je vám např. kurýr DPD. Napadlo vás ale někdy s vašim soukromým balíčkem objednat kurýra DPD? To asi ne. Vzali jste balík a šli s ním na poštu. Objednání přepravy u těchto přepravců soukromou osobou nebylo ani levné, ani jednoduché. U některých dokonce nemožné.

Toto slabé místo si uvědomili podnikatelé, kteří chtěli zprostředkovat kvalitní přepravu i pro obyčejné lidi – chápejte soukromé osoby 😉

2014 – současnost: Přepravní zprostředkovatelé otevírají dveře i obyčejným smrtelníkům

Pokud rozvoj IT způsobil vznik nových zasilatelských společností, pak rozvoj internetových bazarů, sociálních sítí a různých komunitních portálů způsobil vznik přepravních zprostředkovatelů. Pro ty, kteří nemají čas nebo chuť někam se vláčet s balíky a projít si celým procesem spojeným se zasíláním balíků přes poštu, ale přesto občas nějakou zásilku poslat musí, jsou přepravní zprostředkovatelé doslova spásou. Nemusí mít totiž žádnou smlouvu, a přesto mohou využívat služeb velkých přepravních společností se všemi jejich výhodami – nízké poštovné, vyzvednutí doma nebo v práci, online sledování zásilky, doručení po ČR do druhého dne a hlavně kvalita a spolehlivost. I pro živnostníky a menší firmy je zasílání přes přepravní zprostředkovatele značnou výhodou. Kvůli nízkým objemům zásilek totiž stále nejsou pro velké přepravce zajímaví a byli by tak odkázání pouze na poštu.

Zaslat.cz

Zaslat.cz je v současné době na českém trhu největším přepravním zprostředkovatelem s nejširší nabídkou služeb. Ať už máte balík malý, velký, těžký, nadrozměrný, ať už jste fyzická osoba či podnikatel, najdete na jednom místě to, co hledáte. Online objednávka přes kalkulátor je maximálně jednoduchá a rychlá. Vaše jediná starost je balík dobře zabalit, o vše ostatní se Zaslat.cz postará. Nabízené služby nejsou pouze pro soukromé zasilatelé, ale také pro živnostníky a menší podnikatelské subjekty, pro které lze dohodnout např. výhodnější ceník, platbu na fakturu jednou měsíčně, pravidelný svoz a mnoho dalších vychytávek, které vám vaše podnikání maximálně ulehčí.

A co bude dál?

Už nyní se zdá, že přepravní společnosti neznají žádné hranice. Doručí jakoukoliv zásilku do každičkého koutu světa, a to doslova rychlostí blesku. Na co se můžeme těšit v budoucnosti? Určitě se budou přepravní společnosti stále více zdokonalovat a poskytovat ještě kvalitnější služby, rozšiřovat sítě dep i řady svých zaměstnanců. A co my víme, třeba se už brzy můžeme těšit na doručování drony nebo roboty 🙂

 

A nezapomeňte, v květnu můžete posílat balíky po ČR a na Slovensko jen za stovku!

 

Poslat balík hned